Du er her: FORENINGER · Flensborg by

Foreninger i Flensborg

Dansk Gymnastikforening Flensborg
Marienhölzungsweg 62
Deutschland 24939 Flensburg
Tel.: 0461-5700477
Fax: 0461-5700479
E-Mail: vorstand@dgf-flensborg.de
www: www.dgf-flensborg.de
Formand: Dieter Lenz, dieterlenz@versanet.de, Tel.: 0461-63254
Sport: Badminton, Fodbold, Baseball, Boksning, Håndbold, Tennis, Volleyball, Ishockey
Dansk Håndboldklub
www: www.dhk-flensborg.de
Formand: Kim Bergemann, kbe@fleggaard.dk
Sport: Håndbold
ABC Fight Flensborg
E-Mail: abc-fight-@online.de
Formand: Erwin Jannsen, abc-fight-@foni.net, Tel.: 0461-51178
Sport: Boksning
Det lille Teater
www: www.detlilleteater.de
Formand: Alexander von Oettingen, vonoettingen@aol.com, Tel.: 04634-9219
Sport: Amatørteater
Flensborg Roklub
Am Ostseebad 35
24939 Flensburg
Tel.: 0461-41506
www: www.flensborg-roklub.de
Formand: Rolf Engel, rolfengel@versanet.de, Tel.: 0461-84098863, Nano Goosmann, formand@flensborg-roklub.de, Tel.: 015753002807
Sport: Kajak, Kajakpolo, Roning, Ergometerroning, Søsport
Flensborg UF
Formand: Allan Pedersen, allan_pedersen@skoleforeningen.de, Tel.: 0461-52444
Sport: Bordtennis, Løb
Gymnastikforeningen DAN
www: dan.sdu.de
Formand: Marianne Mehlig-Jessen, marianne_mehlig-jessen@skoleforeningen.de, Tel.: 0461-28136
Sport: Ballet, Dans, Gymnastik, Svømning, Volleyball
Flensborg Yacht Club
Ewoldtweg 21
24944 Flensburg
Tel.: 0461-35117
www: www.flensborg-yacht-club.de
Formand: Kay von Eitzen, kay-von-eitzen@t-online.de
Sport: Sejlsport, Søsport
IF Stjernen Flensborg
Brahmstr. 6
24943 Flensburg
Tel.: 0461-63346
E-Mail: info@stjernen.de
www: www.stjernen.de
Formand: Ronald Weigelt, rweigelt@foni.net, Tel.: 04634-1479
Sport: Fodbold, Gymnastik, Håndbold, Judo, Sambo, Boksning
Network for Young People
Formand: Clemens Schneidewind, clemens.schneidewind@gmail.com
Sport
Sydslesvigske Folkedansere
Formand: Inger Marie Christensen, ingermarie@sdu.de, Tel.: 04631-2800
Sport: Folkedans
Tarup Ungdomsforening
Formand: Jörg Braun, Tel.: 0461-6742937
Sport: Bordtennis, Petanque
KFUM´s Idrætsforening
Formand: Michael Noack, michael-noack@t-online.de, Tel.: 04638-2135302
Sport: Bordtennis, Jiu Jitsu
Sporskifte Ungdomsforening
www: www.sporskifte-uf.de
Formand: Mandy Werl, formand@sporskifte-uf.de, Tel.: 0461-4936820
Sport: Badminton, Bordtennis